Koła pasowe klinowe

Przekładnie pasowe z pasami klinowymi stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – pozwalają na sprawne, a także bezpieczne przenoszenie dużych mocy. Jednym z ich niezbędnych elementów są koła pasowe klinowe. W ofercie Euroband znajdują się sprawdzone koła klinowe renomowanych producentów takich jak Hutchinson, Elatech czy SIT. W dodatku dzięki zastosowaniu mocowania Taper Lock wymiana tych elementów nie będzie stanowić żadnego problemu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu celem poznania wszystkich szczegółów!

 

Skontaktuj się z nami

 

Przekładnia z pasami klinowymi a inne rodzaje przekładni

Przekładnie pasowe znajdują zastosowanie zarówno w halach produkcyjnych, gdzie stanowią element taśmociągu, jak i w różnego rodzaju napędach stosowanych m.in. w maszynach rolniczych, a nawet w pralce automatycznej. Służą do przenoszenia mocy na daną odległość. Każda przekładnia musi składać się z pasa umieszczonego na co najmniej dwóch kołach pasowych – czynnym i biernym. W zależności od potrzeb wybiera się jeden z czterech rodzajów przekładni pasowych – z pasami płaskimi, zębatymi, klinowymi lub wielorowkowymi.

Pasy płaskie stosowane są przede wszystkim do przenoszenia mocy na znaczne odległości. Wykonywane są z mocnych materiałów takich jak poliester czy poliamid, dzięki czemu znalazły zastosowanie na liniach produkcyjnych. Koło pasowe płaskie ma baryłkowaty kształt, przez co pas nie zsuwa się z koła. Jeśli natomiast od dalekiego zasięgu ważniejsze jest utrzymanie stabilności pasów, częściej stosuje się pasy zębate. Takie pasy idealnie dopasowują się do powierzchni koła zębatego, co pozwala na ograniczenie ślizgania się pasa.

Jednymi z najciekawszych oraz coraz częściej wykorzystywanych rodzajów przekładni pasowych są te z pasami klinowymi, jak również wielorowkowymi (nazywanymi także wieloklinowymi). Przekładnia pasowa wykorzystująca pasy klinowe jest bardzo wytrzymała, a w dodatku odporna na szkodliwe działanie różnych substancji, np. olejów. Niestraszne są jej też wahania temperatur – radzi sobie zarówno z temperaturą -55°C, jak i 70°C. Z tego powodu coraz częściej wykorzystuje się ją podczas budowy maszyn.

Koło pasowe klinowe – zasada działania

Przekładnia z pasków klinowych składa się oczywiście z koła pasowego oraz jednego, a czasami nawet kilku, pasów napędowych. Od innych przekładni wyróżnia ją przede wszystkim budowa pasa – ma on przekrój trapezoidalny, przez co idealnie dopasowuje się do przestrzeni klinowej na powierzchni koła pasowego. Z tego powodu podczas wyboru odpowiedniego koła pasowego klinowego powinno się zwrócić uwagę zwłaszcza na szerokość pasa – musi być prawidłowo dopasowana do rozmiaru koła pasowego. W przeciwnym wypadku przekładnia nie będzie działać prawidłowo, a jej poszczególne elementy mogą nawet ulec uszkodzeniu. Jeśli pasy napędowe mają przenosić duże moce, wtedy warto zastosować przekładnie wielopasowe – w takim przypadku na jednym kole pasowym działać będzie kilka pasków klinowych.

Ten rodzaj przekładni, do której funkcjonowania niezbędne są koła pasowe klinowe, sprawdzają się podczas przenoszenia napędu na odległość do 10 metrów. Co więcej, cechują się niezawodnością oraz cichym działaniem. Dzięki temu coraz częściej można zobaczyć paski klinowe w wielu różnego rodzaju napędach.

Najlepsze koła pasowe klinowe

Aby mieć pewność, że dane koło pasowe klinowe będzie pasowało do wybranego pasa napędowego, najlepiej jest wybierać produkty odpowiadające międzynarodowej normie. W przypadku kół pasowych klinowych jest nią norma ISO 4183/DIN 2211. Dzięki temu koła pasowe klinowe i pas klinowy będą idealnie dopasowane, co zapewni sprawne działanie całej przekładni. W sklepie Euroband znajdują się wyłącznie koła pasowe odpowiadające wspomnianej normie. Wybierając je, można nie tylko liczyć na prawidłowe wymiary, lecz również na bardzo dobrą jakość tych produktów – norma wymaga bowiem zachowania określonych standardów produkcji. Wysoką jakość zapewniają znani i cenieni na całym świecie producenci – Elatech, SIT, Hutchinson czy Forbo.

Product added to compare.

Ta strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji o stosowanych przez nas plikach cookies, ich wykorzystaniu, sposobie modyfikacji oraz akceptacji znajdziesz w polityce prywatności. Czytaj więcej