Według definicji łańcuchy ( łac. catena ) stanowią grupę ruchomych i połączonych ze sobą ogniw, które tworzą jego całość i umożliwiają uzyskanie dużej zmienności kształtu. Łańcuchy najczęściej wykonane są ze stali konstrukcyjnych różnej jakości w zależności od potrzeb. . Rola, jaką łańcuch pełni w nowoczesnych konstrukcjach, sprawia że dzisiejszy proces produkcji elementów łańcucha jest  skomplikowany i wykorzystuje różne metody wytwarzania. Wymienić tutaj można między innymi: walcowanie na zimno, wytłaczanie na zimno, spęczanie na zimno, wykrawanie, obróbkę maszynową, tłoczenie, szlifowanie, polerowanie, kuleczkowanie itp. Celem stosowania tych różnych zabiegów jest uzyskanie bardzo dokładnych wymiarów, małej chropowatości powierzchni elementów łańcucha jak i odporności na ścieranie. W budowie maszyn spotkać można głównie trzy rodzaje łańcuchów:

– łańcuchy pierścieniowe (ogniwowe)

– łańcuchy drabinkowe (Galla)

– łańcuchy płytkowe

Łańcuchy stosowane do napędów głównych i pomocniczych przy obciążeniach dużymi momentami. W dużym zakresie są stosowane do ciężkiego transportu pionowego i poziomego oraz transportu procesowego (łańcuchy specjalne). Przekładnie łańcuchowe podczas eksploatacji muszą być smarowane.

Product added to compare.

Ta strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji o stosowanych przez nas plikach cookies, ich wykorzystaniu, sposobie modyfikacji oraz akceptacji znajdziesz w polityce prywatności. Czytaj więcej