Pasy wielorowkowe

Obok pasów klinowych czy zębatych w ofercie mamy również napędowe pasy wielorowkowe. Pasy wielorowkowe przenoszą ruch z silnika na poszczególne elementy układu napędowego np.: w pojazdach mechanicznych czy maszynach przemysłowych.

Poniżej prezentujemy kilka typów pasów wielorowkowych od topowych producentów – warto poznać szczegóły tych produktów i złożyć zamówienie.

 

Skontaktuj się z nami

 

Pas wielorowkowy w pigułce

Pas wielorowkowy odpowiada za przenoszenie siły napędu między elementami układu napędowego. Pasy te umożliwiają uzyskanie wysokich prędkości liniowych i świetnie przenoszą wysoką moc. Rowki zapewniają doskonałą przyczepność, dzięki czemu pas w ruchu się nie ślizga i cała konstrukcja jest stabilna.

Nasze pasy wielorowkowe:

 • są samo prowadzące poprzecznie,
 • pracują płynnie i cicho,
 • umożliwiają skręcanie osi układu napędowego,
 • umożliwiają stosowanie dużych przełożeń,
 • znajdują zastosowanie w napędach głównych i pomocniczych. 

Pasy wielorowkowe w naszej ofercie – dostępność i parametry

Oferowane pasy wielorowkowe produkowane są z tworzyw odpornych na ścieranie (guma i poliuretan), dodatkowo wzmocniono kordami i tkaniną. Kordy zapewniają odpowiednią wytrzymałość na zerwanie. Taka budowa sprawia, że każdy pas wielorowkowy ma większą powierzchnię kontaktu ciernego z kołem napędowym niż w przypadku pasów płaskich lub klinowych o tych samych wymiarach.

Pasy wykonywane są w technologii rękawowej, gdzie warstwę wytrzymałościową stanowi kord linkowy nawinięty spiralnie na całej szerokości produkcyjnej rękawa. Pasy wielorowkowe bezkońcowe podzielone są na sześć sekcji, które różnią się wymiarami trapezu i podziałką międzyżebrową „p”.

Sekcje oznakowane są dużymi literami:

 1. H – podziałka p = 1,60 mm,
 2. TB2 – podziałka p = 2 mm,
 3. J – podziałka p = 2,34 mm,
 4. K – podziałka p = 3,56 mm,
 5. L – podziałka p = 4,70 mm,
 6. M – podziałka p =9,40 mm.

Każda sekcja posiada swój przedział długości L produkowanych rękawów. Długość najczęściej wyrażana jest długością podziałową mierzoną wzdłuż kordu. Profile pasów wielorowkowych H, TB2 i J występują również w elastycznej wersji bezkordowej.

Czym różni się każdy profil pasków wielorowkowych?

Przykładowo pasy wielorowkowe PL są dwukrotnie grubsze niż pasy wielorowkowe PJ. Średnica koła pasowego dla sekcji PJ jest mniejsza niż dla sekcji PL. Poszczególne sekcje pasów wielorowkowych różnią się między sobą grubością oraz podziałką żeber P oraz minimalnymi średnicami, na których mogą pracować. Każda sekcja ma odpowiednią siłę prężenia pasa.

Pas wielorowkowy – producent

Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firmy Hutchinson. Dostawca pasów wielorowkowych, którego korzenie sięgają aż 1853 roku. Od tego czasu przedsiębiorstwo rozrastało się szybko w Europie, zdobywając rzesze zadowolonych klientów. Dzisiaj firma Euroband z dumą prezentuje w asortymencie produkty Hutchinson i dostarcza je osobom zamawiającym.

Marka słynie z szeregu solidnych rozwiązań, jeśli chodzi o odmiany wielorowkowych pasów napędowych. Nowoczesne produkty cieszące się obecnie dużym zainteresowaniem to przede wszystkim PolyV, FleXonic i ConveyXonic – to właśnie na nich skupimy się, opisując pasy wielorowkowe poniżej.

Pas (pasek) wielorowkowy Poly V®

Ten pas wielorowkowy stosowany jest w napędach pomp olejowych, z powodzeniem przenosi duże obciążenia siłą styczną i momenty. Pas napędowy On Shore PolyV posiada liczne wzdłużne żebra otrzymywane w procesie formowania, które zapewniają optymalną jakość. Pasy Poly V® działają więc dzięki kontaktowi bocznych ścianek żeber pasa z bocznymi ścianami rowków koła pasowego.

Poly V®

Dzięki zastosowaniu materiałów stworzonych na indywidualne zamówienie pasy wielorowkowe On Shore Poly V® są odporne na wysoką i niską temperaturę, obciążenia dynamiczne i ścieranie. Zatopione w konstrukcji kordy poliestrowe lub aramidowe zapewniają pasom wytrzymałość na zerwanie.

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami

Pasy wielorowkowe FleXonic®

Pas FleXonic® w procesie produkcji zyskuje elastyczny kord poliamidowy. Dzięki temu produkt uzyskuje wyjątkowe właściwości. Tak jak w przypadku pozostałych produktów Hutchinson wykorzystywany jest specjalny proces formowania.

FleXonic®

Pasy wielorowkowe mogą być instalowane w systemach o stałej odległości od środka do środka, zatem możliwe jest wykonanie każdego rodzaju przekładni. Pasy wielorowkowe FleXonic® redukują drgania i hałas. Co więcej, nie wymagają użycia dodatkowego naciągu, ponieważ samodzielnie utrzymują określone naprężenie. Stałe naprężenie przekłada się z kolei na optymalny kontakt pasa z kołem, a co więcej – eliminację drgania pasa przy pracy.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Pasy wielorowkowe ConveyXonic®

Pas ConveyXonic® przenosi napęd z wału silnika na wałki przenośnika rolkowego.
W tych pasach wielorowkowych stosowany jest specjalny proces formowania, zapewniający najwyższą trwałość pasów – dzięki temu znacząco zmniejszają się koszty serwisowania. Pas pozwala również obniżyć ogólne koszty pracy przenośnika poprzez zmniejszenie liczby wałków.

ConveyXonic®

Ponadto pasy wielorowkowe ConveyXonic®:

 • w profilu PJ posiadają od dwóch do ośmiu żeber,
 • są odporne na niskie i wysokie temperatury od -30° do 80°C,
 • mogą sprawnie przenosić elementy o wadze od jednego kilograma do dwóch ton (to jedyna technologia o takiej rozpiętości),
 • zwiększają szybkość transportu paczki do 3 m/s.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Napisz do nas

Zastosowania pasów wielorowkowych

Pasy wielorowkowe najlepiej sprawdzają się w przekładniach o dużych mocach obrotowych i małych średnicach kół oraz dużych prędkościach liniowych i dużych przełożeniach. Pasy są przy tym wytrzymałe na rozciąganie, działanie wielu substancji chemicznych oraz wysokiej i niskiej temperatury.

Dzięki wyżej wymienionym cechom pasy (paski) wielorowkowe są szeroko stosowane jako elementy napędu maszyn i urządzeń w wielu branżach np.;

 • maszynach do obróbki drewna,
 • maszynach rolniczych i ogrodniczych,
 • maszynach fitness,
 • napędach przenośników taśmowych i rolkowych,
 • kompresorach,
 • pojazdach,
 • młynach,
 • turbinach wodnych.

Szerokość pasów wielorowkowych określa się ilością pełnych żeber. Wymiary produktu powinny być dopasowane przede wszystkim do rodzaju i mocy urządzenia.

Paski wielorowkowe a klinowe

Zarówno pasy wielorowkowe, jak i klinowe służą do przenoszenia mocy, dzięki czemu są szeroko stosowane w przemyśle. Obydwie grupy produktów działają w ten sam sposób ze względu na zbliżoną konstrukcję. Co więcej, mamy je w ofercie – zapraszamy do składania zamówień. Czym się jednak różnią?

Pasy klinowe i wielorowkowe mają różne rozmiary i inne sekcje, znajdują więc różne zastosowania. Pasy wielorowkowe w porównaniu z pasami klinowymi mogą realizować większe przełożenia układu napędowego.

Przykładowo w pralkach automatycznych nie stosuje się napędów klinowych tylko wielorowkowe. Przed wymianą koniecznie trzeba więc dokładnie sprawdzić potrzeby napędu. Co ciekawe, pasy wielorowkowe w zależności od modelu mogą mieć nawet czterokrotnie dłuższą żywotność niż standardowe pasy klinowe.

Szeroka gama pasów wielorowkowych w ofercie Euroband

Euroband dysponuje ponad 20 000 różnych produktów – w tym pasami wielorowkowymi. Jesteśmy grupą doświadczonych fachowców, dlatego chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania związane z asortymentem. W razie problemów rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące pasów wielorowkowych i nie tylko. Zachęcamy do kontaktu, sprawdzenia katalogów produktowych oraz złożenia zamówienia.

Product added to compare.

Ta strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji o stosowanych przez nas plikach cookies, ich wykorzystaniu, sposobie modyfikacji oraz akceptacji znajdziesz w polityce prywatności.