Koła pasowe

Wszędzie tam, gdzie korzysta się z pasów napędowych, niezbędne są również koła pasowe. Koła pasowe stanowią element wymienny układu napędowego. W tej kategorii zgromadziliśmy wiele kół pasowych odpowiadających potrzebom najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do zapoznania się z parametrami technicznymi prezentowanych produktów.

Skontaktuj się z nami

Koło pasowe – do czego służy ten element?

Aby jak najlepiej przedstawić artykuły w naszym asortymencie, odpowiemy na pytanie, co to jest koło pasowe.

Koła pasowe to umieszczone na wałąch układu napędowego. Najprostsza przekładnia pasowa składa się co najmniej z dwóch kół i jednego pasa napędowego. Napędzanie urządzeń i maszyn z kołami pasowymi cieszy się dużą popularnością w przemyśle. Zastosowanie takich elementów z naszej oferty zapewnia bezproblemowe przenoszenie dużych obciążeń i nie tylko. Pasowe koła z tej kategorii sklepu gwarantują wydajną, cichą pracę.

Pasowe koła – uszkodzenia i wymiana

Tak jak wszystkie produkty eksploatowanych mechanizmów, każde koło pasowe narażone jest na uszkodzenia. Awaria koła pasowego następuje często w wyniku nieprawidłowego montażu albo naprawy przez osobę bez fachowej wiedzy. W takiej sytuacji trzeba liczyć się ze stratami zakładu – usterka oznacza bowiem przestoje w pracy. Jak im zapobiec?

 • Koło pasowe powinno być dokręcone z odpowiednim momentem obrotowym.
 • Wymiana koła pasowego oznacza również wymianę odkształconych, starych śrub montażowych na nowe.
 • Przy wymianie kół należy zachować te same parametry wymiarowe, które pracowały wcześniej.

Niezależnie od powodu awarii pracę należy przerwać jak najszybciej po wykryciu usterki. Jedno zużyte koło pasowe może bowiem doprowadzić do uszkodzenia pasa i kolejnych części. W takiej sytuacji warto od razu skontaktować się z naszymi specjalistami oraz złożyć zamówienie na nowe koła pasowe.

Koło pasowe – zużycie

Usterki w trakcie użytkowania kół pasowych przydarzają się dość rzadko, zwłaszcza jeśli ich montaż był prawidłowy. Maszyny przemysłowe pracujące bez przerwy są jednak wystawione na naturalne zużycie. Potrzebę zakupu nowych komponentów można zauważyć podczas regularnych przeglądów technicznych. Zalecamy, aby skontrolować stan koła pasowego co ok. 60 tysięcy km przebiegu lub przy każdorazowej wymianie paska wielorowkowego. Istnieją także inne sygnały, świadczące o potrzebie zakupienia nowych kół pasowych.

Jak poznać, że koło pasowe wymaga wymiany? Jeśli nagle przy pracy maszyn pojawił się pisk lub większy hałas, warto rozważyć serwis urządzenia. Większy poziom drgań kół pasowych, pasków czy innych połączonych elementów również wskazuje na potrzebę kontroli stanu kół. Wczesny przegląd techniczny pozwala uniknąć uszkodzeń pasa i dalszych wydatków dla firmy.

W takich sytuacjach oferujemy klientom nasze koła pasowe. Producent każdego artykułu proponuje zróżnicowane rozwiązania, dzięki czemu z powodzeniem można dostosować je do danej produkcji. Podczas składania zamówienia warto jednak kupić większą liczbę tych elementów – wówczas w przypadku zużycia zakładowy mechanik szybko wymieni uszkodzoną część, a firma uniknie kłopotliwych przestojów w pracy.

Na jakie parametry koła pasowego trzeba zwrócić uwagę?

Wybór odpowiednich kół pasowych do przedsiębiorstwa to niełatwe zadanie. Trzeba dopasować konstrukcję linii produkcyjnej do potrzeb zakładu. Nawet w przypadku wymiany koła pasowego należy dokonać świadomej decyzji – dzięki temu nowe elementy z powodzeniem zastąpią zużyte części. Na co zwrócić więc uwagę przy zakupie kół pasowych?

 • Rozmiar (profil) pasów – na rynku znajduje się wiele rodzajów pasków klinowych, do których trzeba zastosować odpowiednie koła pasowe. Części z naszego asortymentu pasują do wielu z nich, m.in. wąskich: SPZ, SPA, SPB, SPC oraz klasycznych: Z, A, B i C. Szczegóły, a także tabela kompatybilności pasków i kół znajdują się w katalogu producenta SIT.
 • Liczba rowków – rowki determinują, ile pasków klinowych można wykorzystać do napędu z użyciem jednego koła. Najpopularniejsze modele kół pasowych mają 1-3 rowki, ale to nie wszystko, co prezentujemy naszym klientom.
 • Średnica zewnętrzna – to jeden z najważniejszych wymiarów koła pasowego. Średnica zewnętrzna powinna być dopasowana m.in. do długości paska klinowego oraz odległości koła od odbiornika.
 • Kształt – pasowe koła SIT udostępniamy w kilku wersjach (PT, PBT, PCT) o zróżnicowanej budowie. Każdy artykuł jest wyważony statycznie, zgodnie z normą ISO, z wyjątkiem kół PT, które nie są wyposażone w otwory (piasta pełna).
 • Prędkość maksymalna i materiał wykonania – prezentowane części wyprodukowano z wytrzymałego żeliwa. Nadają się one do stosowania przy prędkościach do 35 m/s. Do większych prędkości zalecamy koła pasowe wykonane ze stali.

Jeśli klient nie może znaleźć komponentu dopasowanego do danej maszyny i pasków, z powodzeniem dostarczamy niestandardowe koła pasowe marki SIT dostępne na życzenie. Przykładowo wymagają tego koła pasowe „american narrow”: 3V, 5V i 8V, do których stosuje się pasowe koła o specyfikacji RMA.

Koło pasowe – wymiary dodatkowe

Wyżej wymienione dane to podstawowe parametry, które trzeba przeanalizować przed złożeniem zamówienia w firmie Euroband. Aby jak najlepiej dopasować elementy, warto sprawdzić również takie wartości jak:

 • długość zewnętrzna i wewnętrzna,
 • długość podziałowa,
 • kod pasującej tulei.

Doskonale wiemy, że w niektórych sytuacjach wybór określonych kół pasowych wywołuje spore problemy. Wówczas każdy klient z powodzeniem może liczyć na wsparcie profesjonalistów. Firma Euroband to grupa doświadczonych specjalistów, gotowych służyć osobom zamawiającym fachową poradą oraz pomocą podczas zakupów. Wystarczy telefon, a wspólnie zastanowimy się, które koła pasowe wybrać.

Koła pasowe – cena

Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga, aby wydatki stale przeradzały się w inwestycje – nawet jeśli chodzi o koła pasowe. Wbrew pozorom  także takie drobne elementy mogą poprawić funkcjonowanie hali produkcyjnej, a co za tym idzie – zwiększyć wydajność i zyski firmy. Warto zaufać więc sprawdzonemu dystrybutorowi, jak Euroband.

Prawdopodobnie każdemu przedsiębiorcy zależy na ograniczeniu kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze, zwłaszcza w przypadku części do maszyn produkcyjnych. Zamiast ceną, należy kierować się parametrami technicznymi części, materiałem wykonania czy renomą producenta i dystrybutora.

W Euroband dokładamy wszelkich starań, aby klientom odpowiadało każde prezentowane koło pasowe. Cena naszych artykułów jest ustalana indywidualnie, zapraszamy więc do kontaktu z działem handlowym. Przeanalizujemy wówczas zamówienie i przedstawimy możliwie korzystny kosztorys.

Koła pasowe – sklep Euroband

Nasza firma może pochwalić się największym magazynem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym przechowujemy ponad 20 tysięcy produktów. Dzięki temu zapewniamy klientom szeroki asortyment i ekspresową dostawę kół pasowych. Oprócz produktów prezentowanych w tej kategorii możemy dostarczyć także inne koła pasowe  oraz pasy napędowe – jesteśmy w stanie precyzyjnie dobrać komponenty do danego zastosowania. W takiej sytuacji zachęcamy, aby mailowo przesłać również rysunki techniczne maszyn.

Dlaczego jeszcze warto nam zaufać? Firma Euroband ma ponad 20 lat doświadczenia – w ciągu tego czasu zdobyliśmy zaufanie ogromnej grupy klientów. Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem produktów marki SIT, gwarantujemy więc dobrej jakości koła pasowe, które z pewnością posłużą w zakładzie produkcyjnym przez wiele lat. Koła pasowe to jednak nie wszystko, co oferujemy – szeroki asortyment sprawia, że kompleksowo zaopatrujemy wiele zakładów przemysłowych w gatunkowe komponenty.

Product added to compare.

Ta strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji o stosowanych przez nas plikach cookies, ich wykorzystaniu, sposobie modyfikacji oraz akceptacji znajdziesz w polityce prywatności.