Koła pasowe wielorowkowe

Tam, gdzie potrzeba dużej prędkości liniowej pasa świetnie sprawdzają się koła pasowe wielorowkowe. Pozwalają na pracę z szybkością nawet 60 m/s! Aby zapewnić sobie nie tylko szybkie, lecz również niezawodne działanie przekładni pasowej, warto wybrać koło pasowe wielorowkowe od sprawdzonego producenta takiego jak Hutchinson, Forbo, SIT czy Elatech. Właśnie takie produkty znajdują się w ofercie Euroband – zapraszamy do kontaktu i wyboru najlepszych kół pasowych.

 

Skontaktuj się z nami

 

Koła wielorowkowe – działanie

Przekładnia pasowa z pasem wielorowkowym (a inaczej wieloklinowym) to zmodyfikowana wersja klasycznej przekładni klinowej. Tym razem klinów na pasku jest jednak zdecydowanie więcej, a w dodatku mają mniejszą szerokość. Dzięki temu cała przekładnia pasowa może mieć naprawdę małe rozmiary, co pozwala na jej umieszczenie wszędzie tam, gdzie ilość zajmowanego miejsca odgrywa kluczowe znaczenie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów przekładnia z pasami wielorowkowymi pozwala na uzyskanie dużych prędkości – nawet 60 m/s w przypadku wersji z pasami klinowymi typu J. Takie przekładnie znajdują ostatnimi czasy zastosowanie przede wszystkim w branży motoryzacyjnej – do napędzania osprzętu silnika.

Każda przekładnia pasowa składa się z kół pasowych (co najmniej dwóch) oraz pasa (płaskiego, klinowego, wielorowkowego lub zębatego). Pasy wykonane są z tworzyw polibutadienowych lub kordu i gumy, natomiast koła pasowe wielorowkowe produkowane są z wysokiej jakości żeliwa. Zamocowanie kół pasowych nie jest problematyczne, gdyż wiele z nich zostaje wyposażonych w tuleje Taper Lock pozwalające na szybki montaż oraz demontaż koła. Można jednak zdecydować się także na standardowe piasty. Podczas wyboru odpowiedniego koła pasowego należy wziąć pod uwagę liczbę rowków na wieńcu koła – 8, 12 lub 16. Liczba ta musi bowiem odpowiadać właściwościom pasa, który będzie współpracował z nowymi kołami.

Niewielkie rozmiary przekładni pasowych wielorowkowych to także zasługa małych kół pasowych, jakie można zainstalować w tych mechanizmie. Mogą one bowiem mieć szerokość nawet 40 mm! Nie powoduje to jednak strat na szybkości, a wręcz przeciwnie – z tym rodzajem przekładni można osiągnąć naprawdę spore prędkości liniowe. Co więcej, koła pasowe wielorowkowe, jak i odpowiadające im pasy wyróżniają się niewielką wagą oraz nie generują zbyt wiele hałasu. Takie konstrukcje nie nagrzewają się również podczas pracy. Wszystkie te cechy pozwalają na zastosowanie przekładni pasowej z pasami wielorowkowymi zwłaszcza w przemyśle lekkim i średnim.

Koła pasowe wielorowkowe – wymiary

Koła pasowe do pasów wielorowkowych różnią się czterema głównymi parametrami. Przede wszystkim należy wiedzieć, do jakiego typu pasa potrzebne jest koło – będzie to pas typu J lub L. Druga istotna kwestia to liczba rowków na kole – może wynosić 8, 12 lub 16. Następnie należy wziąć pod uwagę zewnętrzną średnicę koła – jest podawana w milimetrach i może wynosić od 40 do nawet 315 mm. Na koniec należy wybrać koło pasowe z tuleją Taper Lock lub bez niej.

W ofercie Euroband znajdują się koła pasowe wielorowkowe we wszelkich możliwych kombinacjach, a w dodatku wykonane z najlepszych materiałów, dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe. Gwarantami najwyższej jakości tych produktów są ich renomowani producenci – marki Hutchinson, SIT, Elatech, Forbo, CBM oraz Diamond. Decydując się na koła pasowe wielorowkowe od Euroband, można mieć pewność, że przekładnie będą działać szybko i sprawnie, a pasy nie ulegną przedwczesnemu zużyciu.

Product added to compare.

Ta strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji o stosowanych przez nas plikach cookies, ich wykorzystaniu, sposobie modyfikacji oraz akceptacji znajdziesz w polityce prywatności.